BTK'dan Adil Kullanım Kotası Üzerine Düzenleme

BTK’dan Adil Kullanım Kotası Üzerine Düzenleme

Yaklaşık 52 sayfalık 2016 yılı iş planını paylaşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu plandaki bir maddesinde; “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişimlerinde uygulanan AKK sonrası hızın iyileştirilmesi ve tüketicilere karşı şeffaflığın arttırılması amaçlanmaktadır.” açıklamasını yapmıştı.

Elbette ki kullanıcılar bu sınırın tamamen kalkmasını istiyor fakat şimdilik ülkemizde bu imkan dahilinde görünmüyor. Farklı bir pencereden bakınca sınırsız denilen internetin bize sunulan sınırlar içerisinde sınırsız olması da ayrı bir saçmalık olsa gerek fakat yinede genel olarak yahut kendimden örnek vermek gerekirse şuan kullandığım internet hizmetinin akk sınırırın 50 GB olması ve bunun üç katına çıkma ihtimalinin olması yinede sevindirmiyor değil. Rapordaki – buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsiniz. – değişim tarihi ise Ağustos 2016‘yı gösteriyor.

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır. Şebeke kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına ve bu sayede abonelerin internet deneyimlerini en iyi şekilde yaşamalarına imkan tanımak için tasarlanmıştır. Adil kullanım uygulaması, tüm abonelerin interneti kullanmaları durumunda şebeke üzerindeki yoğunluğun dengelenmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestDigg thisShare on VKShare on RedditShare on StumbleUponEmail this to someone

Faruk Kırmızı

Henüz buraya kendi hakkımda bir şeyler yazmayı düşünmüyorum, belki daha sonra… Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakınız. İletişim için faruk6776[at]gmail.com mail adresini kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir