Drone, Kartal, Şempanze..! ve Sigara Almak

Drone, Kartal, Şempanze..! ve Sigara Almak

Önceden sadece televizyonda askeri birliklerin kullandığı görüntüleri görürdük bu tür cihazlarla ilgili. Bilmem ne operasyonunda yarar sağladı, faydalanıldı falan diye. Fakat şimdi kullanım olarak artık öyle yayıldı ki sinema sektöründe, fotoğraf çekimlerinde oldukça iş görüyor. Amacının dışında kullananda yok değil tabi, okuduğum bir haberde adamlar Almanya‘da cezaevine dört tane cep telefonu sokmaya çalışırlarken yakalanmışlar ve başarısız olmuşlar. Sadece bununla sınırlı değil ki, drone ile balık tutanda var üstelik başarılı olduğu videoyu sosyal medyaya yükleyip 8 binden fazla paylaşılma ve 300 binden fazla izlenmeye ulaşmış.

Öncesinde ne oldu? 2015’in başında Amazon drone ile teslimat denemelerine başladı. Fakat bazı sıkıntılar yaşadı haliyle hava güvenliği, özel hayatın gizliliği, amacının dışında kullanılması gibi sıkıntılar var. Federal Havacılık Dairesi (FAA) Amazon’a sadece gündüzleri ve 121 metre irtifa altında denemelerine izin verdi. Amazon karşılaştığı bürokrasi engelleri sonucunda Prime Air hizmetinde ciddi adımlar atamadı. İşler kolay değil tabi, hizmeti İngiltere’de denemeye karar vermişler.

Bizde ne olmuştu derseniz vatandaşın biri Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçurmuş sonra sıkıntılar çıkmıştı. Daha sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SGHM) yapılan açıklamada havadan fotoğraf veya film çekimi için genel müdürlükten uçuş müsadesinin alınması gerektiği ifade eden bir bilgi paylaşıldı. Ee bu kadar mı? Hayır tabi ki drone’u bakkala sigara almaya gönderende oldu.

Bu işten hayvanlar bile rahatsız. Baksanıza yazının başında paylaştığım videoda kartal kendi bölgesine girdi diye cihaza saldırıyor ee haklı tabi. Cihazı kurcalayan meraklı şempanzede var cihazla eğlenen hayvanlarda…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestDigg thisShare on VKShare on RedditShare on StumbleUponEmail this to someone

Faruk Kırmızı

Henüz buraya kendi hakkımda bir şeyler yazmayı düşünmüyorum, belki daha sonra… Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakınız. İletişim için faruk6776[at]gmail.com mail adresini kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir