En Ucuz Portre Lensi: Yongnuo YN 50mm F/1.8
Diğer Okudunuz mu?

En Ucuz Portre Lensi: Yongnuo YN 50mm F/1.8

YouTube sayfama abone oldunuz mu? Tıkla ve Abone ol!

Yongnuo YN 50mm F/1.8

Yongnuo YN 50mm F/1.8

Genelde fotoğrafçılığa yeni başlayan ve kit lensi –18/55mm– olan herkesin bir sonraki sahip olmak istediği lens 50mm f1.8 ‘dir. Bunun nedeni ise genelde fiyat açısından uygun olması tabi şuan ki kurla pekte ucuz sayılmaz ama yinede mecbur da kalsanız alıyorsunuz. İkinci nedeni ise düşük diyafram değeri artı küçük ve kullanışlı olması geliyor.

Bir çok firmanın 50mm sabit odak uzaklığına sahip lensleri mevcut. Bunların başında Canon ve Nikon geliyor. Tabi Sigma (özellikle art), Zeiss, Sony vs diğer firmalarda bu tarz prime lenslere sahip olsalar da inkar edilemez açık bir gerçek var ki aralarında en popüleri Canon’un EF 50mm f/1.8 II versiyonudur. Tabi artık o da yerini 50mm f/1.8 STM‘ye bıraktı. Belki 50mm STM üzerine daha sonra bir şeyler yazarım hali hazırda Yongnuo‘dan sonra sahip olduğum ve şuan kullandığım güzel bir lens kendisi.

İyi bir lens her zaman iyi bir makineden daha değerlidir benim için!

YN 50mm‘ye gelecek olursak benim sahip olduğum ilk sabit odaklı lens bizzat kendisiydi. Pek beceremesem de biraz portre ve ağırlıklı olarakta keskinlik ve düşük ışıklı ortamlarda kullanabilmek için satın almıştım. Sıkça elde hatta tripod‘ta bile kullandım. Bunu söylememin sebebi fotoğrafta keskinlik arayışımdan ötürü kesinlikle lensi kötülemek ve tercih edecek olanların hevesini kırmak değil zaten o konuda farklı şeylerde yazacağım. Farkettiğin düşük diyaframda biraz soft kalıyor fakat ideal keskinlik eşiğini 5.6 ile 8 arasında yakalıyor. Diğer bir nokta ise kromatik aberasyon fakat bunu bir çok lenste gördüm yani tek bu lense has bir sorun değil. Dış malzeme olarak plastik fakat bayonet olarak çelik ve fiyatına oranla tatmin edici diye düşünüyorum. Netleme sesi ve hızı konusunda hiç bir sorunu yok ve rakiplerine oranla geri kaldığını söyleyemem. Ses konudunda sorun yaratmadığı için video içerik üretenler için de uygun bir tercih olabilir. Bokeh olarak daha iyi gibi duruyor bu da bıçak sayısıyla alakalı. Genelde kullanıcıların bu tarz lensleri tercih etmesinin başında bokeh ve alan derinliği/arkaplan bulanıklığı geliyor.

Yeni başlayanlar ve f1.8 gibi bir diyaframın hayalini kuranlar için güzel bir seçenek çünkü fiyat olarak piyasanın şuan en iyisi ve tercih edilebilir durumda. Üstelik Canon ve Nikon için uyumlu modelleri şuan aktif olarak satışta.

Güzel işler çıkaracağınızdan eminim. Görüşmek üzere… #lenstercihi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir