İzledim: Cennetin Krallığı

İzledim: Cennetin Krallığı

Orjinal adıyla Kingdom of Heaven, çeviri adı ise Cennetin Krallığı. Biraz eski bir film ama oldukça iz bırakmış ve adından söz ettirmiş ve ben çoğu filmi izlemek için geç kaldığım gibi bunu izlemek içinde oldukça geç kalmışım. Çok ses getirmiş olmasının sebebi ise filmin Haçlı Seferleri, Kudüs ve Selahaddin Eyyubi etrafında dönmesi ve konu olarak Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü haçlıların elinden geri alması. Geri alması diyorum çünkü daha önce Hz.Ömer tarafından alınıyor. Bugün ise daha çok Kudüs fatihi olarak Hz.Ömer değil Selahaddin Eyyubi biliniyor. Direkt konuya giriş yaptım farkındayım ama filmde Kudüs’ü haçlılardan geri alan muzaffer bir komutandan daha çok Kudüs Krallığı‘nı sahip olduğu tüm güçlerle sonuna kadar savunan bir şövalyenin direnişi ön plana çıkıyor.

Başa dönüp filmin oyuncu kadrosuna bakarsak sırf bu kadro için filmi izlemelisiniz derim. Kimler yok ki; Orlando BloomEva GreenLiam Neeson ve birde bazılarının Kurtlar Vadisi: Irak’tan tanıdığı Ghassan Massoud … Filmin IMdb puanı ise 7,2.

Konusuna dönecek olursak. Kudüs üç din içinde kutsal ve tarih boyunca paylaşılamayan bir şehir. Filmde dikkatimi çeken bir nokta ise Selahaddin Eyyubi‘nin cüzzamlı kralda denilen Kral IV. Baldwin ile konuştuğu sahne, okuduğum ve araştırdıklarıma göre gerçekte böyle bir olay yok deniliyor. Bu konuşma olayının elçilerle olmuş olma ihtimali çok daha yüksek. Tabi filmin sonuna doğru doğal olarak kuşatma sonuçlanıyor ve Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü teslim alıyor. Cesur şövalyemiz Balian (İbelinli Balian) ise memleketine geri dönüyor.

Bu tür yazılarda filmi çok anlatmak istemiyorum ama filmin sonunda olan Selahaddin Eyyubi’nin son sahnesi hatırıma Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’e Hz.Ömer’in geçtiği yollardan girmiş olmasını getirdi.

İlk film yazımın sonunda bir kitap önermiştim adet yerini bulsun, konuyla alakalı olarak Yavuz Bahadıroğlu‘nun Selahaddin Eyyubi adlı kitabını önerebilirim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestDigg thisShare on VKShare on RedditShare on StumbleUponEmail this to someone

Faruk Kırmızı

Henüz buraya kendi hakkımda bir şeyler yazmayı düşünmüyorum, belki daha sonra… Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakınız. İletişim için faruk6776[at]gmail.com mail adresini kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

2 Yorum “İzledim: Cennetin Krallığı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir