İzledim: Yapay Oyun -Enigma Nedir?-

İzledim: Yapay Oyun -Enigma Nedir?-

Ex Machina adlı film üzerine yazarken Alan Turing‘den ve Turing Testinden biraz bahsetmiştim. Bu yazıya başlığını veren -Yapay Oyun, Enigma Nedir?- orjinal adı The Imitation Game olan film ise tam bu konu ile alakalı ve filmin ismini Yapay Oyun olarak çevirmişler. Film gerçek bir olaya dayanıyor ve Andrew Hodges‘in Alan Turing: The Enigma adlı kitabının hikaye edilmiş hali. Kitap bazı satış sitelerinde mevcut tabi doğal olarak ingilizce fakat aynı konuyu ele alan türkçe yazılmış kitaplarda yok değil.

Film hakkındaki bilgilere ve oyuncularına bakarsak Turing’i Benedict Cumberbatch adındaki İngiliz oyuncu canlandırıyor. Diğer isimler ise şöyle; Keira Knightley (Joan), Hugh Alexander (Matthew), Rory Kinnear (Detective) birde genç Alan’ı canlandıran arkadaş var; Alex Lawther. Filmin yönetmeni ise Morten Tyldum, süresi 114 dakika ve IMdb puanı 8,1.

Konu olarak kısaca bahsedersek film II.Dünya Savaşı sırasında matematikçi ve bilgisayar bilimcisi olan Turing‘in Almanların savaşta şifreleme ve iletişim için kullandıkları Enigma -Enigma Nedir?- adlı makine kodlarını çözme girişimini ve çabasını ele alıyor. Tabi bunu yapmak için seçilmiş kişilerden oluşan bir ekip olarak çalışıyorlar. Bu ekipta kimler var; Kriptograflar, Dil Bilimciler, Matematikçiler, Satranç şampiyonları.. Hükümet çalışmalarını yaparken ekipten özel bir gizlilik istiyor, ekibe ve özellikle Turing‘e büyük maddi destek veriyor aynı zamanda üzerinde baskılarda var. Çünkü Turing karakter olarak anlaşılması zor aslında daima anlaşılması gerektiği gibi konuşan biri. -Kitleler aynı anormallikler üzerinde hem fikir oldukları için Turing gibi bir insan onlara farklı ve onu anlamak onlara zor gelmiş demek ki.- Turing gençlik yıllarında da bunun acısını çekmiş okulunda ve çevresinde dışlanmış, filmde de bunları görebiliyorsunuz. Çünkü film birazda Alan‘ı ve onun geçmişini anlatıyor ek olarak aynı zamanda savaş görüntülerine de yer verilmiş.

Şunları ek olarak belirtmeliyim ki filmi izlerken veya filmin sonunda filme siyasi bir gözlükle veya tarafgirlik yaparak ve Turing‘in eşcinselliği konusundan bakmamak lazım. Eğer böyle yaparsanız en azından filmden faydalanabilirsiniz diye düşünüyorum. Zaten filmin sonunda göreceksiniz ki Turing bu uğurda oldukça uğraşıyor ve sonunda kime göre? bilmiyorum ama bunun bedelini bir şekilde ödüyor. Ben filmde ve filmi izlerken enigma kodlarını çözmenin başarısının üstünde, harcanan belkide yok edilen bir bilim insanı gördüm.

Film sırasında dikkatimi çeken bir kesit var tam olarak şöyle;

(Alan) – Ne okuyorsun sen?

(Christopher) – Kriptografi hakkında bir şey.

(Alan) – Gizli mesajlar gibi mi?

(Christopher) – Gizli değil harika kısmı da bu. Herkesin görebildiği mesajlar ama anahtarı yoksa kimse bilemez.

(Alan) – Konuşmaktan ne kadar farklı?

(Christopher) – Konuşmak mı?

(Alan) – İnsanlar birbiriyle konuşurken ne demek istediklerini asla söylemezler. Başka bir şeyler söylerler ve yalnız senden ne demek istediklerini anlaman beklenir. Ancak asla yapmam. Peki, nedir farklı olan?

Ve yine film sonunda izleyiciye verilen şu bilgiler kayda değer;

Hormonal tedavi cezası verildikten bir yıl sonra 7 Haziran 1954’te Alan Turing intihar etti. Öldüğünde 41 yaşındaydı. 1885 ve 1967 yılları arasında Britanya Hukuku gereğince yaklaşık olarak 49.000 homoseksüel erkek ahlaksızlık nedeniyle mahkum edildi. 2013’te Kraliçe II.Elizabeth ölümünün ardından Turing’e kraliyet affı bahşedip eşsiz başarılarını onurlandırdı. Tarihçilerin tahminine göre Enigma’nın kırılması savaşı iki yıldan fazla kısaltarak 14 milyon hayatı kurtardı. 50 yıldan fazla devlet sırrı olarak kaldı. Turing’in çalışmaları bilim adamlarının “Turing Makineleri” diye adlandırdığı araştırmalara ilham kaynağı oldu. Bugün o makinelere bilgisayar diyoruz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestDigg thisShare on VKShare on RedditShare on StumbleUponEmail this to someone

Faruk Kırmızı

Henüz buraya kendi hakkımda bir şeyler yazmayı düşünmüyorum, belki daha sonra… Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakınız. İletişim için faruk6776[at]gmail.com mail adresini kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

4 Yorum “İzledim: Yapay Oyun -Enigma Nedir?-

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir