Şuan Görüntülediğiniz Sayfa

Php ve MySQL Türkçe Karakter Sorunu

Bu yazıda Programlama ve Betik kategorisinde ileride yayınlayacağım kodlar ve projelerin uygulamalarını yaparken veya kendi projeleriniz geliştirirken başınıza geleceğini düşündüğüm Türkçe Karakter Sorunu ile ilgili birkaç çözüm yöntemini önceden sizlere sunmak istiyorum.

Türkçe karakter sorunu oldukça can sıkıcı bir sorun web tasarımı ve programlama ile ilgilenenler bunun ne demek olduğunu gayet iyi bilir. Projelerinizin bir kısmını tamamladığınızda bazı harflerin yani Türkçe karakterlerin düzgün çıkmaması ve bunun sonradan sizi uğraştırması oldukça sorun oluyor. Bazıları bunu aşmış durumda ama yinede tüm proje ve bilgisayar kullanımı halinde bir takıntı durumuna gelmiş olan Türkçe karakter kullanmama alışkanlığı gıcık edici bir şey yani kullanıcı isimleri, klasör adları, resim ve doküman gibi belge isimleri daha sonra Türkçe karakter desteği olan ve olmayan font seçimleri bu böyle uzar gider…

Aşağıda sizin için gerekli adımları sıraladım bu adımları uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 1. İlk aşama için veritabanı oluşturma aşamasında uygulamamız gerekenler karşılaştırma kısmından utf8_turkish_ci seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 2. İkinci aşama ise veritabanı ile bağlantı kurarken utf-8 çağırılması oluyor. Onuda aşağıdaki bağlantı örneğini kullanarak yapabilirsiniz.
 3. 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  <?php
     // Faruk Kırmızı
     // www.farukkirmizi.com
     // Örnek Veritabanı Bağlantı Dosyası
     // Dosya ismi conf.php veya baglan.php
     mysql_connect("localhost","kullanıcı adı","kullanıcı şifresi"); 
     mysql_select_db("veritabanı adı");
     // Yukarıdaki bilgiler sizin veritabanı ve kullanıcı bilgilerinizdir.
     mysql_query("SET NAMES UTF8");
  ?>
  
 4. Daha sonra ise dökümanlarınızın karakter kodlamasını düzeltmeniz daha doğrusu karakter kodlaması seçmeniz gerekiyor. Projenizi kodladığınız editöre göre bu değişir örneğin NotepadNotepad++ veya genellikle Dreamweaver gibi editörleri kullanıyorsunuzdur. DW için anlatmak gerekirse Modify >Page-Properties > Title/Encoding = UTF-8 seçili olması gerekir.
 5. En son ise kodladığınız php dosyalarınızın < head>< /head> tagları arasına < meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=UTF-8″ /> meta etiketini eklemeniz yeterli olacaktır.

Umarım sizin için faydalı olmuştur.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Henüz buraya kendi hakkımda bir şeyler yazmayı düşünmüyorum, belki daha sonra... Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız hakkımda ve iletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Şükrün esası, nimetin sahibini bilmek, bunu kalb ile itiraf etmek ve dille söylemektir.

Abdülkâdir Geylânî