Programlama ve Programlama Ortamı
Programlama Okudunuz mu?

Programlama ve Programlama Ortamı

YouTube sayfama abone oldunuz mu? Tıkla ve Abone ol!

Bu kategorinin ilk yazısı olan Yazılım, Yazılımcı ve Programlama Dili başlıklı yazımda genel bir giriş yapmış ve orada Programlama dili nedir? sorusu üzerine değinmiştim şimdi kısaca yine burada tekrarlamak gerekirse Programlama Dili; Bir yazılımcı veya programcının probleme yönelik çözüm sunan bir algoritmayı ifade etmek için bilgisayara sistemli bir şekilde ne yapması gerektiğini anlatmasıdır. Burada sistemli derken sentaks yani söz diziminden bahsediyorum eşittir yazım kuralı diyebiliriz.

Bazı programlama dillerine örnek verirsek; C, C#, C++, Fortran, Basic, Pascal, Cobol, VBasic gibi diller örnek verilebilir. Bu dillerin bazıları makine bazıları da insanların kullandığı dile daha yakınlardır ve bu duruma göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak sınıflandırılırlar. Tabi uygulama alanlarına göre de farklı sınıflandırmalar yapılabilmekte.

Programlama ortamına gelecek olursak; Programlama dili ile ilgili bir çok bileşeni barındıran ortamdır. Bunlar; editör, derleyici, kütüphane, bağlayıcı, yükleyici, hata ayıklayıcı ve yorumlayıcıdır.

Editör kod oluşturmak için yazımın yapıldığı ve gerek duyulduğunda değiştirildiği alan, Derleyici kaynak kodu makine koduna çevirip, kodun kullandığınız dile uygunluğunu kontrol eder, Kütüphane nesne dosyalarından oluşur, Bağlayıcı bir veya birden çok dosyanın çalıştırılabilir tek bir dosya haline getirilmesini sağlar, Yükleyici yürütülebilir dosyayı diskten belleğe kopyalar, Hata ayıklayıcı programı adım adım kontrol eder ve hatalara karşı bilgi verir diğer adı debugger‘dır. Yorumlayıcı ise programın kaynak kodunu yürütür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir