Sıkıştırılmış Görsel Kullanın

Sıkıştırılmış Görsel Kullanın

Daha önce farklı başlığı taşıyan yazılarımda da yazmıştım internet kullanımı giderek mobil cihazlara kayıyor diye. Bu gerçekten de öyle. Ben kendi sitemin google tarafından sağlanan ziyaretçi istatistiklerini incelediğim zaman bile görüyorum ki %15-17 mobil, %5-%7 arası tablet yani toplamda ortalama %25 civarında mobil ziyaretçiyi ağırlıyorum.

Konumuz elbet mobil uyumluluk ve mobil internet kullanım oranının artması değil ama başlığa da yazdığım gibi sıkıştırılmış görsel kullanımını tetikliyor. Üstelik sadece mobil kullanım değil, bunu bir nebzede olsa mecbur kılan farklı faktörlerde var onları sıralarsak; sayfa yüklenme hızı dolayısıyla seo açısından sıkıştırılmış görsel kullanımının faydasını görüyorsunuz. Zaten google bu meseleyi oldukça önemsiyor. Hem sayfa yüklenme hızı sadece google açısından değil ziyaretcileriniz açısından da önemli. Kimse yüklenmeyen, geç yüklenen ya da sadece bir kaç dakikalık sayfa görüntülemek için zaten megabaytlar ile hesabını yaptığı internet paketini israf etmek istemez. İkincisi hosting alanınız açısından yer tasarrufu (tabi trafik ve işlem değerlerinizde olumlu etkilenecektir.) sağlamış oluyorsunuz ki buda önemli bir sorun zaten ülkemizde hosting ve domain fiyatları bence olması gerekenden daha yüksek -ki zaten avrupa lokasyonlu hizmetler daha ucuz ve daha çok seçenek sunuyor.-

Yukarıda da yazdıklarımdan dolayı sıkıştırılmış görsel kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bunu nasıl yapacağınıza gelince aslında nasıl yapacağınızın çokta önemi yok. Şuan çoğu web sayfasında görüyorum da kayıpsız görsel sıkıştırma gibi başlıklar dolanıyor pekte kayıpsız sıkıştırma diye bir şey yok hani. Çoğu site ve blog yöneten, yazan kişi yazılarını süslerken .jpg formatında görsel kullanıyor zaten .jpg ‘de bazı şeylerden ödün verilmiş ama buna rağmen boyutlar yüksek olabiliyor. Neden 200 kelimelik bir yazı için 700kb’lık bir alan heba edesiniz ki. Sıkıştırarak bunu dörtte birine kadar düşürebilirsiniz. Sayfanıza 300dpi’lık bir görsel yüklemenin pekte anlamı yok zaten. Bu işlemi yapmanız için internette bir çok sayfa mevcut eğer bir kaçını örnek verirsek compressor.iojpegminijpeg-optimizer.comcompressjpeg.com gibi siteler mevcut hatta wordpress alt yapısına sahip olan siteler için Compress JPEG & PNG Images adında eklentilerde var fakat ben PhotoShop ile %30 oranında kalite sunan sıkıştırılmış .jpg çıktısını kullanmanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestDigg thisShare on VKShare on RedditShare on StumbleUponEmail this to someone

Faruk Kırmızı

Henüz buraya kendi hakkımda bir şeyler yazmayı düşünmüyorum, belki daha sonra… Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakınız. İletişim için faruk6776[at]gmail.com mail adresini kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir