WordPress Site Hızlandırma Üzerine Öneriler

WordPress Site Hızlandırma Üzerine Öneriler

WordPress alt yapısı kullanan bir çok site ve blog sayfası bir süre sonra seo ve optimizasyon işine oldukça kafayı takar en azından işini ciddiye alan ya da gayret gösterenler için bu böyle. Site hızlandırmak neden önemli derseniz bunu artık sadece kendiniz ve ziyaretçiler açısından düşünmeyin derim zira artık google‘da bu işi ciddiye alıyor ve açılış hızı yüksek olan sayfaları bir şekilde ödüllendiriyor tabi aksi durumda olanlar içinde sayfanın gerilerine atılmak düşüyor. Üstelik sadece ziyaretçiler açısından bile düşünseniz boyutu büyük olan ve dolayısıyla yüklenme hızı yavaş olan -ki zaten ülkemizde internet alt yapısı ve hızı malum- bir sayfaya kimse ulaşmak istemez ve bu süre artarsa hiç bir ziyaretçi sonuçları beklemez. Ek olarak mobil cihazlar açısından düşünürsek bizlere sunulan veri bağlantısı o kadar düşük ki böylesi sayfaları görüntülemek neredeyse imkansız.

Umarım yukarıda yazdıklarım birazda olsa bir sayfanın veya web sitesinin neden hızlı olması gerektiği konusunda size fikir vermiştir. Durum böyleyken bu yazının devamında bahsedeceğim yöntemlerin bazıları tüm sitelere uygulayabilir bazılarını ise sadece wordpress alt yapısı kullanan sayfalara uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle sitenizin hedef kitlesine, ziyaretçi potansiyeline (günlük tekil, çoğul, trafik -tahmini?-) ve kullanacağı alt yapıya göre bir hosting ve domain hizmeti altın. Eğer ki wordpress alt yapısı kullanacaksanız hosting şirketlerinin wp siteler için oluşturduğu uygun paketleri tercih edebilirsiniz. Burada aylık trafikmaksimum cpu ve tabiki lokasyon özellikleri önemlidir. Eğer gerekliyse paketi yükseltebilir ya da ek özellikler alabilirsiniz. Lokasyon konusunda hedef kitlenize göre seçim yapın örneğin sitenizin hizmet alanı sadece ülkemiz içine ise Türkiye lokasyonlu hizmetleri tercih edin. Avrupa lokasyonlu hosting hizmetlerinin daha ucuz olması sizi aldatmasın. Eğer ki daha geniş bir kitleye hitap ediyorsanız CDN hizmeti kullanmalısınız çünkü ülke içinden bir ziyaretçi ile avrupadaki bir ziyaretçinin sitenize bağlanma hızı farklı olacaktır bu şekilde bu farklılığı ortadan kaldırabilirsiniz, tabi böyle bir servisi kullanıp kullanmayacağızı sizin ve sitenizin durumu belirleyecektir. Domain için önceliğiniz her zaman .com uzantılı adresler olsun. Alan adınız kısa, akılda kalıcı, türkçe karakter içermeyen ve kesinlikle konuyu en iyi özetleyen bir kelime olmalı.
 • Yukarıdaki önerileri dikkate aldıktan ve wordpress kurulunu yaptıktan sonra tema seçiminizde oldukça önemlidir. Temanızın seo açısından durumu, nasıl kodlandığı, sıkıştırma işlemi uygulanıp uygulanmadığı, wordpress standartlarına uygunluk durumu ve hatta artık olmazsa olmaz mobil duyarlılığını dikkate almalısınız.
 • WordPress alt yapısı için cache eklentisi kullanmakta oldukça fayda sağlayacaktır. Bu alanda bir çok eklenti var bazılarının adını vermek gerekirse; GzippyScripts Gzip veya Wp-Optimize gibi eklentiler sayılabilir. Fakat şuan kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ve benimde önerdiğim W3 Total Cache. Bu eklenti sayesinde site hızını arttırabilir ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Üstelik diğer çoğu eklentinin yaptıklarını hepsini bir arada yapabiliyor.
 • Görsellerin kullanımı veya resim optimizasyonu konusunda ise kesinlikle jpg formatında sıkıştırılmış görseller kullanın. Daha önce sıkıştırılmış görsel kullanımı üzerine bir yazı yazmıştım onu da okuyabilirsiniz. Png formatındaki resimlerin ayrıntıyı saklama gücü yüksek olduğu için boyutları doğal olarak fazladır. Sıkıştırma işlemi için compressor.io veya jpegmini gibi siteleri kullabilir ya da photoshop programından faydalayabilirsiniz. Görselleri sitenize eklerken kesinlikle boyutlarını yani width ve height değerlerini belirtin, gereğinden fazla yüksek boyutlu görseller kullanmayın. Örneğin yazıya ekleyeceğiniz resimin görüntülenmesi gereken boyut 125×125 iken oraya 1024×1024 bir görsel ekleyip yükseklik genişlik değerini 125×125 yapmayın direkt olarak resmi uygun boyuta küçültüp öyle ekleyin. Ek olarak görselleri kendi alanınızda değilde farklı bir sunucuda saklayabilirsiniz ama böyle bir duruma gerek yoksa çoğu zaman tercih etmeyin. Videoları kesinlikle kendi sunucunuza yüklemeyin. YouTube gibi siteleri tercih edip embed kodlarını kullanabilirsiniz.
 • Yine WordPress alt yapısı kullanan siteler için bahsediyorum aşırı eklenti kullanımını tercih etmeyin mümkün oldukça kurduğunuz her eklenti sitenizi yoracak hatta bir süre sonra aşırı derece yavaşlatacaktır. Bazı işlemleri eklentisiz yapmakta mümkün. Mümkün oldukça gerekli kodları alt yapıya veya temanıza eklemeye çalışın. -Ek olarak güvenilir olmayan eklentileri tercih etmeyin.- Plugin Performance Profiler eklentisi ile hangi eklentinin sitenizin hızına ne kadar olumsuz etki yaptığını görebilirsiniz. (Yine ek olarak hatta parantez içinde yazıyorum kullanmadığınız eklenti ve temaları kesinlikle silin hatta sunucunuzda sitenizde hiç kullanmadığınız dosyaları, resimleri.. barındırmayın sitenizde onları yayınlamasanız bile bu içerikler arama motorlarına indekslenir hem güvenlik konusunda risk oluşturabilir hemde boyut ve gereksiz trafik oluşturur.)
 • Veritabanı konusunda ise wp veritabanınıza mutlaka optimize edin fakat bu işlemden önce yedek almayı kesinlikle unutmayın. Burada kastedilen bozuk, gereksiz yani çöp alanların temizlenmesi boyutların sıkıştırılması gibi.. yani genel bakım ve onarım olarak düşünebiliriz. Bunun için WP-DB Manager gibi eklentiler mevcut.
 • CSS, JavaScript ve HTML dosyalarının küçültülmeside oldukça önemlidir. Dosyalar içindeki boş satırlar bile site hızınızı etkiler bu yüzden temizlenmesi sizin yararınıza olacaktır. W3 Total Cache eklentisinin Performance > General Setting sayfası altındaki Minify seçeneğini Enable yaparak uygulayabilirsiniz.

Yukarıda yazdıklarım genel olarak çoğu kullanıcının başvurduğu yollar olup farklı ve alternatif yöntemlerde uygulanabilir, yazdıklarım sadece bir kısmıdır umarım faydalı olmuştur.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestDigg thisShare on VKShare on RedditShare on StumbleUponEmail this to someone

Faruk Kırmızı

Henüz buraya kendi hakkımda bir şeyler yazmayı düşünmüyorum, belki daha sonra… Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakınız. İletişim için faruk6776[at]gmail.com mail adresini kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

6 Yorum “WordPress Site Hızlandırma Üzerine Öneriler

 1. Merhaba,
  Yazınızı inceledim, diğer sitelerde yayınlanan yazıları yoğurarak bir çatı altında toplamışsınız. Yalnız ”Gzippy” kullanılmıyor, 2 yıldır güncelleme almıyor çünkü bilginiz olsun.

  İyi çalışmalar.

 2. Merhabalar, buradaki anlatılanlar sitenin anasayfasını veya diğer sayfalarını hızlandırıyordur o kesin, fakat ben başka bir şey sormak istiyorum. Buradaki anlatılanları uyguladığımız zaman, wp paneli de hızlanır mı? örneğin ben bir yazı eklerken çok yavaş, yazıyı kaydetmesi bile neredeyse bir kaç dakika sürüyor. Bunun için bir çözüm var mıdır acaba. Cache eklentisi kurdum fakat hostingi aldığım firma güvenlik nedeniyle kurduğum eklentiyi aktifleştirmiyor.

  1. Elbette panele de etki eder fakat bahsettiğiniz gibi bir yavaşlık sorununu ilk defa duyuyorum bu sizin bağlantınız veya hizmet aldığınız firma ile ilgili olabilir mi? WordPress çok fonksiyonlu bir sistem fakat aşırı içerik yoğunluğuna erişince bariz yavaşlamalar gösteriyor ama yinede bahsettiğiniz gibi can sıkan bir panel yavaşlaması ile karşılaşmadım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir