Blogİzlediklerim

İzledim: Cennetin Krallığı

Orijinal adıyla Kingdom of Heaven, çeviri adı ise Cennetin Krallığı. Biraz eski bir film ama oldukça iz bırakmış ve adından söz ettirmiş. Çok ses getirmiş olmasının sebebi ise filmin Haçlı Seferleri, Kudüs ve Selahaddin Eyyubi etrafında dönmesi ve konu olarak Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü haçlıların elinden geri almasını işlemesi diyebiliriz. Geri alması diyorum çünkü daha önce Hz.Ömer tarafından alınıyor. Bugün ise daha çok Kudüs fatihi olarak Hz.Ömer değil Selahaddin Eyyubi biliniyor.

Direkt konuya giriş yaptım farkındayım ama filmde Kudüs’ü haçlılardan geri alan muzaffer bir komutandan daha çok Kudüs Krallığı‘nı sahip olduğu tüm güçlerle sonuna kadar savunan bir şövalyenin direnişi ön plana çıkıyor o yüzden hızımı alamadım mazur görün. Başa dönüp filmin oyuncu kadrosuna bakarsak sırf bu kadro için filmi izlemelisiniz derim. Kimler yok ki; Orlando BloomEva GreenLiam Neeson ve birde bazılarının Kurtlar Vadisi: Irak’tan tanıdığı Ghassan Massoud

Filme dönecek olursak Kudüs üç din içinde kutsal ve tarih boyunca paylaşılamayan bir şehir. Dikkatimi çeken bir nokta ise Selahaddin Eyyubi‘nin cüzzamlı kralda denilen Kral IV. Baldwin ile konuştuğu sahne, okuduğum ve araştırdıklarıma göre gerçekte böyle bir olay yok deniliyor yani yazılıyor. Bu konuşma olayının elçilerle olmuş olma ihtimali çok daha yüksek. Biraz ilerlersek tabi filmin sonuna doğru doğal olarak kuşatma sonuçlanıyor ve Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü teslim alıyor. Cesur şövalyemiz İbelinli Balian ise memleketine geri dönüyor.

Bu tür yazılarda filmi çok fazla anlatmak istemiyorum ama filmin sonunda ki sahne hatırıma Selahaddin Eyyubi‘nin Kudüs’e Hz.Ömer‘in geçtiği yollardan girmiş olmasını getirdi ve konuyla alakalı olarak Yavuz Bahadıroğlu‘nun Selahaddin Eyyubi adlı kitabını önerebilirim. Umarım beğenirsiniz.

Bu içerik 1.354 kez görüntülendi.

back to top