Yazılım Geliştirme

Programlama ve Programlama Ortamı

Kısa bir giriş yapmak gerekirse Programlama Dili; Bir yazılımcı veya programcının probleme yönelik çözüm sunan bir algoritmayı ifade etmek için bilgisayara sistemli bir şekilde ne yapması gerektiğini anlatmasıdır.

Bazı programlama dillerine örnek verirsek CC#C++ ve devamında ise FortranBasicPascalCobolVBasic gibi dilleri örnek gösterebiliriz. Bu dillerin bazıları makine bazıları da insanların kullandığı dile daha yakınlardır ve bu duruma göre düşükortayüksek ve çok yüksek olarak sınıflandırılırlar. Tabi uygulama alanlarına göre de farklı sınıflandırmalar yapılabilmekte.

Programlama ortamına gelecek olursak; Programlama dili ile ilgili bir çok bileşeni barındıran ortamdır. Bunlar; editörderleyicikütüphanebağlayıcıyükleyicihata ayıklayıcı ve yorumlayıcıdır.

Editör kod oluşturmak için yazımın yapıldığı ve gerek duyulduğunda değiştirildiği alan, Derleyici kaynak kodu makine koduna çevirip, kodun kullandığınız dile uygunluğunu kontrol eder, Kütüphane nesne dosyalarından oluşur, Bağlayıcı bir veya birden çok dosyanın çalıştırılabilir tek bir dosya haline getirilmesini sağlar, Yükleyici yürütülebilir dosyayı diskten belleğe kopyalar, Hata ayıklayıcı programı adım adım kontrol eder ve hatalara karşı bilgi verir diğer adı debugger‘dır. Yorumlayıcı ise programın kaynak kodunu yürütür.

Bu içerik 52 kez görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top