E-TicaretSEO

Site Hızını Google Analytics ile Nasıl Ölçebiliriz?

İnternet siteleri ve e-ticaret ile ilgilenenler bilir ki Google‘da üst sıralarda yer almak (SEO) oldukça önemlidir ve üst sıralara çıkmanızda oralarda kalmanıza etki eden bir çok faktör vardır. Bunlardan biride site hızı; bunu iki parçaya ayıracak olursa mobil açılış hızı ve site hızı diyebiliriz.

Ben bu yazıda site hızımızı Google Analytics ile nasıl ölçebiliriz biraz bundan bahsetmek istiyorum tabi bu verilere ulaşabilmek için sitenize google analytics hizmetini kurmuş olmanız gerekiyor ancak o şekilde sağlıklı veri elde edebilirsiniz. Analytics hesabınıza girdiğinizde izlemeniz gereken menü Davranış Site Hızı > Genel Bakış sayfası olacaktır.

  • Ort. Sayfa Yükleme Süresi (sn): sayfa görüntülemenin başlatılmasından (ör. bir sayfa bağlantınısın tıklanması) tarayıcıda yüklemenin tamamlanmasına kadar, örnek kümesindeki sayfaların yüklenmesi için geçen ortalama süredir (saniye cinsinden).
  • Ort. Yönlendirme Süresi (sn): Bu sayfanın getirilmesinden önce yönlendirmelere harcanan ortalama süre (saniye cinsinden). Yönlendirme yoksa, bu metriğin değerinin 0 olması beklenir.
  • Ort. Alan Arama Süresi (sn): Bu sayfanın DNS araması için harcanan ortalama süre (saniye cinsinden).
  • Ort. Sunucu Bağlantı Süresi (sn): u sayfanın TCP bağlantısı kurulurken harcanan ortalama süre (saniye cinsinden).
  • Ort. Sunucu Yanıt Süresi (sn): Kullanıcının bulunduğu yerden sunucunuza kadarki ağ süresi de dahil olmak üzere, sunucunuzun bir kullanıcı isteğini yanıtlaması için gereken ortalama süre (saniye cinsinden).
  • Ort. Sayfa İndirme Süresi (sn): Bu sayfayı indirmek için kullanılan ortalama süre (saniye cinsinden).

Burada en çok dikkat etmeniz gereken değer Sayfa Yükleme Süresi‘dir. Bu metriğe etki eden durumlar ise basitçe bahsetmek gerekirse sayfa optimizasyonu, yüksek boyutlu dosya ve görsel kullanımı, hosting firmasının alt yapısı gibi durumlardır.

Bu içerik 52 kez görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top